RN
TwitterFacebook

Zambrów: Zatwierdzono program inwestycji dotyczący południowej obwodnicy miasta [FOTO]

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał dzisiaj (9.07.) Program Inwestycji dotyczący budowy południowej obwodnicy Zambrowa. Dokument ten daje zielone światło do rozpoczęcia prac przygotowawczych.

Południowa obwodnica Zambrowa ma połączyć istniejącą obwodnicę miasta w ciągu drogi ekspresowej S8 z drogami krajowymi nr 63 Zambrów-Czyżew i 66 Zambrów-Wysokie Mazowieckie-Bielsk Podlaski. 

– W ramach programu 100 obwodnic realizujemy to przedsięwzięcie. Dzisiaj praktycznie rzecz biorąc zapada decyzja o przeznaczeniu środków finansowych na przygotowanie dokumentacji. Problem Zambrowa jest mi znany od czasu, kiedy zostałem ministrem. Parlamentarzyści w okręgu województwa podlaskiego, także i samorząd zabiegał tutaj zdecydowanie o przygotowanie realizacji tej inwestycji i to się dzisiaj dzieje – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Nowa trasa ma być drogą jednojezdniową, po jednym pasie ruchu (3,5 m) w każdą stronę (przekrój 1×2), skrzyżowania będą w poziomie, obok powstanie jezdnia dodatkowa do obsługi pól, lasów i posesji, przewidziany jest też ciąg pieszo-rowerowy. Konstrukcja jezdni będzie też przystosowana do nośności 11,5t./oś czy do ruchu ciężkiego. 

Proces przygotowawczy obejmuje lata 202-2024. W tym czasie ma być opracowane Studium Korytarzowe analizujące różne warianty przebiegu, które wskaże najlepsze warianty. Następnie ocenione w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, które je uszczegółowi i wskaże rekomendacje dla jednego, najlepszego wariantu. W dalszym etapie zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (planujemy rok 2023). Kolejnym etapem będzie w systemie P&B, w wyniku którego wyłoniony zostanie wykonawca a realizacja inwestycji planowana jest na lata 2025 (uzyskanie ZRID)- 2028 (oddanie do użytku).

pg/GDDKiA Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *