TwitterFacebook

Zambrowscy strażacy podsumowali 2017 rok

Zambrowscy strażacy w 2017 roku odnotowali 492 zdarzenia. 90 z nich dotyczyło pożarów, 388 miejscowych zagrożeń, natomiast 14 zdarzeń okazało się fałszywymi alarmami.

W ubiegłym roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie zanotowali blisko 500 zdarzeń, czyli około 600 mniej niż w roku 2016. Spadek odnotowanych interwencji jest znaczący.

Spadek wiąże się z tym, że w roku minionym ominęła nasz powiat epizodia afrykańskiego pomoru świń (ASF) – wyjaśnia brygadier Maciej Krajewski, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie.

Najwięcej zdarzeń zambrowscy strażacy odnotowali na terenie Zambrowa (197) i gminy Zambrów (152).

Strażacy z Zambrowa zanotowali tylko 1 pożar duży, pozostałe były to pożary średnie i małe. Najczęstsze przyczyny pożarów wskazane przez brygadiera Macieja Krajewskiego, to nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym: przede wszystkim palenie tytoniu w miejscu do tego niewyznaczonym oraz rozpalanie ognisk czy wypalanie traw w okresie wiosennym. Ponad 380 razy strażacy wzywani byli do miejscowych zagrożeń. Wśród najczęstszych przyczyn interwencji komendant powiatowy PSP w Zambrowie wymienia niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, a także szkody wyrządzone przez silne wiatry.

Brygadier Maciej Krajewski podkreśla również ogromną rolę jaką ogrywają w działaniach ratowniczych strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Na terenie powiatu zambrowskiego funkcjonuje 29 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Najaktywniejszą jednostką w roku ubiegłym była OSP Stary Laskowiec. Strażacy z tej jednostki interweniowali 73 razy. Miejsce drugie to OSP Rutki Kossaki – 50 wyjazdów. Strażacy z OSP Szumowo w zeszłym roku do akcji wyjeżdżali 48 razy.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *