Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy i czuć się lepiej?

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy i czuć się lepiej?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy przeznaczone są nie tylko dla kobiet. Dysfunkcja tego rejonu może prowadzić do trudności urologicznych u obojga płci. Ćwiczyć warto zawsze, gdy tylko znajdzie się na to czas. Przy czym większe korzyści przyniesie krótszy i częstszy trening, niż długi raz na jakiś czas.

<h2>W jakim celu ćwiczyć mięśnie dna miednicy?</h2>

Problem z mięśniami dna miednicy zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Powikłania po porodzie u kobiet oraz prostata u mężczyzn są częstym zjawiskiem. Wiążą się z nietrzymaniem moczu oraz bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Nie ma całkowicie skutecznych leków, a plastyka tego miejsca jest ryzykowna i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Dobre efekty może natomiast przynieść samodzielny trening.

Dla prawidłowej pracy mięśni dna miednicy kluczowe są silne mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Nieprawidłowe oddychanie oraz uciskanie lub nadmierna napinanie mięśni znajdujących się w obrębie jamy brzusznej prowadzi do zaburzeń ze strony układu wydalniczego i rozrodczego. Aby cieszyć się dobrą kondycją, nie wystarczy ćwiczyć samych mięśni zwieraczy, które usytuowane są w środkowej części miednicy. Ważne są mięśnie niżej położone, czyli dna miednicy. Nie jest również poprawne skupienie się wyłącznie na treningu mięśni Kegla. Należy także popracować nad przeponą oraz mięśniami brzucha. Zdrowe dno miednicy, to zdrowy kręgosłup, biodra, prawidłowe ciśnienie krwi i właściwe dotlenienie organizmu. Ponadto, od okolic kolan do kości łonowej dochodzą mięśnie przywodziciele. Problem z dnem miednicy może więc przejawiać się też trudnością z unoszeniem i obracaniem kończyn dolnych. Trening mięśni ud jest zatem także istotny.

<h3>Jak najlepiej ćwiczyć mięśnie dna miednicy?</h3>

Trening mięśni dna miednicy można zacząć od zaangażowania mięśni poprzecznych brzucha. W tym celu siedząc na krześle, należy wsunąć dłonie pod pośladki i wyczuć kość znajdującą się pod nimi. Następnie trzeba się wyprostować i przez kilka do kilkunastu sekund wciskać stopy w podłogę, po czym rozluźnić ciało. Powinno się to powtórzyć 10 razy. Innym wariantem wzmacniania tej okolicy mięśni oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa są głębokie wdechy i wydechy. Wykonuje się je, leżąc na plecach z ugiętymi w kolanach nogami.

Można również przyjąć pozycję na czworaka i wyprostować w bok jedną nogę. W takim ułożeniu ciała należy następnie podnosić i opuszczać tułów. Powtórzyć kilka razy z drugą nogą. Podobny efekt dają przysiady w rozkroku. Warto przy tym starać się rozstawić nogi jak najszerzej. Są to doskonałe ćwiczenia na mięśnie ud.

Przydatny okazuje się także sprzęt treningowy. Aby poczuć napięcie w dnie miednicy, można użyć skakanki. Wraz z ilością podskoków wzmacniają się mięśnie w tym rejonie.

Przy treningu nie można szybko się zniechęcać. Zaczynając od prostych ćwiczeń oddechowych, osłabione wcześniej mięśnie dna miednicy są bowiem w stanie wrócić do dobrej formy.

Na czym polega sponsoring sportowy? 
Koszykówka — zasady gry, których zawsze należy przestrzegać
Rodzaje sztuki walki, które można wykorzystać w samoobronie