Mazowsze, Małopolska i Podhale, czyli najbardziej znane regiony kulturowe Polski

Mazowsze, Małopolska i Podhale, czyli najbardziej znane regiony kulturowe Polski

W Polsce istnieje łącznie aż kilkanaście regionów kulturowych. Wśród nich największym uznaniem cieszy się Mazowsze, Małopolska oraz Podhale, czyli trzy polskie krainy o najbogatszej historii, kulturze i tradycjach. Jakie mają cechy charakterystyczne i czym się wyróżniają spośród pozostałych?

Najsłynniejsze regiony kulturowe Polski

Dla niezorientowanych, regiony kulturowe to obszary zamieszkiwane przez społeczność stanowiącą pewną odrębność w zakresie języka, ubioru, budownictwa oraz obyczajów. Ich obszary nie pokrywają się z administracyjnymi granicami powiatów czy województw ze względu na ich kształtowanie się na przestrzeni ważnych wydarzeń historycznych. Trzema najsłynniejszymi terenami, o których kulturze z pewnością słyszał każdy Polak, są Mazowsze, Małopolska i Podhale.

Mazowsze, czyli Warszawa i okolice

Pierwszym z najbogatszych pod względem kulturowym regionów jest Mazowsze. Jego stolica znajduje się w Warszawie, której historia sięga czasów średniowiecznych — z tego powodu może się pochwalić ogromnym zbiorem zabytków. Tylko w tym jednym mieście znajdziemy szereg miejsc ważnych nie tylko dla Mazowszan, ale i dla dziejów Polski, np. Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe czy Pałac Kultury i Nauki.

Mazowsze słynie także z bogatej tradycji ludowej, która obejmuje m.in. śpiew, grę na instrumencie czy występy taneczne. Stąd pochodzi znany w całym kraju zespół tańca. Tutaj także rozgrywają się cykliczne festiwale muzyki mazowieckiej. Mazowszanie są ściśle związani z produkcją miodu, ich regionalnym trunkiem jest tak zwana miodówka. Z kolei ich tradycyjne ubiory należą do jednych z najłatwiej rozpoznawalnych — wystarczy wspomnieć choćby strój łowicki. 

Małopolska, czyli Kraków z Wawelem

Drugim regionem jest Małopolska, której sercem jest Kraków, dawna stolica Polski. Tutaj spotkamy zabytki o wysokiej randze kulturowej i historycznej, m.in. Wawel z przynależnym zamkiem i katedrą, Kościół Mariacki czy Uniwersytet Jagielloński, pamiątkę po dwóch królach Polski. Na tych ziemiach żyli i tworzyli najwybitniejsi polscy artyści minionych epok, np. Jan Matejko oraz Stanisław Wyspiański — ich działalność przyczyniła się do rozwoju sztuki regionalnej.

Oprócz malarstwa, teatru i muzyki w Małopolsce bardzo ważną rolę odgrywa religia. Ten region kulturowy słynie z bogatej architektury natury sakralnej. Znajdziemy tam mnóstwo kościołów, katedr i klasztorów, z których każdy zasługuje na miano dzieła sztuki, np. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia czy Klasztor na Jasnej Górze. 

Podhale, czyli Zakopane i górale

Ostatni, a zarazem najbardziej znany region kulturowy w Polsce, to Podhale. Główne skrzypce gra tutaj kultura górali podhalańskich — ich zwyczajów najzwyczajniej nie da się pomylić. Charakterystyczne budownictwo w postaci drewnianych chałup i kościołów jest przepiękną ozdobą hal. Z tego powodu kwitnie tu turystyka górska, a najpopularniejszymi miejscami do odpoczynku są ośrodki narciarskie lub gospodarstwa agroturystyczne.

Podhale to region, w którym ciągle gra muzyka. Melodie górali cechują się wyjątkową energią i żywotnością, podobnie jak góralski taniec, które często wykonuje się podczas licznych festiwali folklorystycznych. Na terenach podhalańskich istotne jest również rzemiosło — tradycyjne rękodzieło ludowe obejmuje takie wyroby jak hafty, ceramika, plecionka, drewniane rzeźby czy wycinanki.

 

 

 

Poprawna kultura języka mówionego i pisanego — różnice i podobieństwa
Skąd wywodzi się kultura żydowska i co warto o niej wiedzieć?
Poznaj najnowszą płytę Renaty Przemyk VERA TO JA