TwitterFacebook

Wyszków: Sprawa dotycząca pałacu w Dębinkach zakończy się w sądzie

Pałac w Dębinkach, który jest w posiadaniu powiatu wyszkowskiego, decyzją Ministra Rolnictwa powinien zostać zwrócony spadkobiercom. Zarząd powiatu postanowił dziś (04.09), że odwoła się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

XVII-wieczny pałac w Dębinkach wraz z parkiem i aleją dojazdową powinien zostać zwrócony spadkobiercom byłych właścicieli obiektu – taka była ostateczna decyzja Ministra Rolnictwa. Własnością powiatu pozostałyby sąsiaduje z pałacem grunty, które – zgodnie z wcześniejszymi planami – zostaną wystawione na sprzedaż. Ponadto powiat dzierżawił tę nieruchomość gminie Zabrodzie. Gmina z kolei zawarła współpracę z fundacją, która miała w tym miejscu stworzyć Muzeum Cypriana Kamila Norwida. Poeta pomieszkiwał w pałacu, a nawet przeżył tam swoją pierwszą miłość.

Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa powiat powinien rozwiązać umowę dzierżawy z gminą, a gmina z fundacją. Jednak starosta Bogdan Pągowski zapowiada, że powiat odwoła się do sądu – Po konsultacji z wójtem Tadeuszem Michalikiem i z zarządem doszliśmy do wniosku, że odwołanie z naszej strony jest zasadne. Mamy do czynienia z dwiema decyzjami – decyzją wojewody, która była korzystna dla powiatu i decyzją Ministra Rolnictwa, która była korzystna dla byłych właścicieli. Skoro są dwie różne decyzje, to myślę, że powinien to rozstrzygnąć sąd – informuje.

Ostateczny termin odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego mija w piątek. Jak zapowiada starosta – na decyzję sądu trzeba będzie poczekać nawet do sześciu miesięcy. W tym czasie umowa dzierżawy z gminą Zabrodzie wciąż będzie obowiązywała.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *