Jak zacząć czytać książki?

Jak zacząć czytać książki?

Jak zacząć czytać książki?

Czytanie książek to pasja, która nie jest dla wszystkich – przynajmniej pozornie. Wiele osób dystansuje się do tego rodzaju aktywności przez lektury, mało interesujące z punktu widzenia przeciętnego ucznia. Jak sprawić, by czytanie książek znów stało się interesujące? Oto kilka sprawdzonych porad.

Czytanie książek – nie warto zakładać, że jedna zła lektura przekreśla wszystkie pozycje

To prawda, że narzucanie czytania lektur szkolnych, które nie zawsze są tematyką dostosowane do preferencji uczniów, może sprawić, że czytanie uzna się tylko i wyłącznie za kiepski obowiązek. Co warto zrobić w takiej sytuacji? Jak zmienić swoje podejście? Niezależnie od tego, czy jest się osobą, która książek nie czyta przez dystans nabyty podczas edukacji szkolnej czy z innych powodów, zmienianie nawyków warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: jaka tematyka mnie interesuje?

Osoby, które lubią oglądać np. kryminały w telewizji, grać w gry planszowe oraz komputerowe o tej tematyce czy nawet słuchać podcastów związanych z takimi zagadnieniami, nie popełnią gafy, jeśli sięgną po książkę z tej samej kategorii. Dzięki temu można rozpocząć naukę otwierania się na czytanie – poprzez postawienie na pewną, ulubioną tematykę.

Książkę dobrze jest mieć zawsze pod ręką

Druga kwestia to książka pod ręką. Zawsze warto mieć ją w zasięgu wzroku, gdy pojawi się wolna chwila, np. komunikacji miejskiej, w przerwie na kawę, podczas wieczornego relaksu (nawet jako alternatywa dla zabawy telefonem, gdzie jak powszechnie wiadomo, patrzenie na ekran zaraz przed snem znacząco pogarsza jakość snu).

Regularne czytanie nawet kilku stron dziennie może pomóc wprowadzić nowy nawyk w życie, a z czasem… polubić go. Nie trzeba być czytelnikiem, który codziennie pochłania całą książkę. Niektórym wystarczy zapoznanie się z 10 stronami każdego dnia. Każda z tych opcji jest równie dobra.

Nie warto zmuszać siebie do czytania książek

Skoro o porównaniach mowa, nie warto zmuszać siebie do czytania, jeśli nie ma się ochoty. Są takie dni, gdy człowiek chce po prostu odpocząć, wyjść na spacer, obejrzeć film lub zrobić inną równie ciekawą rzecz. Każdy dzień nie musi być związany z czytaniem danej liczby stron, wręcz przeciwnie – aktywność ta, jak każda inna, która jest przyjemnością, powinna być wykonywana jedynie wtedy, gdy naprawdę pojawi się taka chęć.

Dobrze jest poznać podobnych ludzi i wzajemnie się motywować

Podobni ludzie, którzy również mogą chcieć rozwijać w sobie pasję do czytania, są łatwi do znalezienia! W sieci nie brakuje różnego typu grupek w social mediach, a w okolicznych miejscach – spotkań autorskich lub grupowych np. w bibliotekach. To świetny sposób na poszerzanie swojej wiedzy, zapoznawanie się z nowymi tytułami i wzajemne motywowanie do czytania. To także okazja do znalezienia nowych przyjaciół.

Biorąc pod uwagę te porady, można mieć pewność, że czytanie już niedługo stanie się przyjemnością!

 
 
 
Poznaj najlepsze kryminały, które trzeba przeczytać!
Jak zacząć czytać szybciej?
Jak wgrać książki w Kindle?