Bolesław Prus — wybitny przedstawiciel pięknej literatury polskiej

Bolesław Prus — wybitny przedstawiciel pięknej literatury polskiej

Bolesław Prus to wybitny, polski pisarz epoki pozytywizmu. Jego pióro, niczym ostrze brzytwy, przecinało społeczne konwenanse, pozostawiając trwały ślad w polskiej literaturze. Zagłębiając się w dzieła Prusa, odkrywamy nie tylko genialnego twórcę, ale także obserwatora niewidocznych niuansów ludzkiej natury. 

Życiorys Bolesława Prusa

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki, (ur. 20.08.1847 r.) to znakomity, polski pisarz epoki pozytywizmu. Pseudonim literacki zaczerpnął z nazwy rodowego herbu Prus, który zyskał dzięki urodzeniu się w rodzinie dworskiego ekonoma o szlacheckich korzeniach. Dzieciństwo pisarza nie było jednak łatwe. Już w wieku 3 lat stracił matkę, a w wieku 9 lat ojca. Wówczas opiekę nad nim przejęła babka, a później ciotka, ostatecznie starszy o 13 lat brat, który był nauczycielem historii. To właśnie pod jego wpływem młody Aleksander został działaczem frakcji „Czerwonych” (w 1863 r.), którzy byli radykalnymi działaczami w ówczesnym Królestwie Polskim przed wybuchem oraz w okresie powstania styczniowego. Mając 16 lat, przerwał naukę i wziął udział w powstaniu, na którym został ranny. W międzyczasie dostał się do rosyjskiej niewoli.

Niespełna rok później, po odzyskaniu wolności, młodzieniec napisał wiersz „Do Pegaza”, który opublikowano w „Kurierze Niedzielnym” pod pseudonimem Jan w Oleju. W tym samym roku został aresztowany za udział w powstaniu, a sąd wojskowy pozbawił go szlachectwa.

Po nastaniu nieco spokojniejszych czasów Bolesław Prus skupił się na nauce oraz pracy jako korepetytor i guwerner. W wolnych chwilach pisał krótkie formy literackie do gazet, po to, aby dorobić. Ze względu na życiorys Aleksander Głowacki poruszał kwestie związane z krzywdami społecznymi, które często kontrastował z jałowością życia.

Bolesław Prus — nie tylko autor szkolnych lektur

Dzieła Bolesława Prusa kojarzone są najczęściej z lekturami szkolnymi takimi jak choćby „Lalka”, „Kamizelka” czy „Katarynka”. W trakcie nauki szkolnej książki te rzadko kiedy są przez nas doceniane. Przykry obowiązek przeczytania lektury sprowadza się do tego, że zwyczajnie nie mamy ochoty na jej czytanie. Dopiero po latach, gdy dojrzewamy, dostrzegamy niezwykły kunszt polskiego autora oraz dzieł spod jego pióra.

Książki Bolesława Prusa to zatem nie tylko wspomniane wcześniej książki. To również inne, znakomite dzieła, takie jak choćby jego „Nowele”, czy:

  • „Faraon”;
  • „Emancypantki”;
  • „Placówka”;
  • „Powracająca fala”;
  • „Grzechy dzieciństwa”;
  • czy „Omyłka”.

Książki te nie tylko bawią, ale również uczą. Opowiadają o minionych epokach, dzięki czemu czytelnik może czerpać z nich po części wiedzę historyczną. Dzieła odwzorowują rzeczywistość, taką, jaka była. Nie ma w nich miejsca na metafizyczne i nadprzyrodzone motywy. Jest to charakterystyczne dla epoki pozytywizmu, w której tworzył Bolesław Prus. Jeśli zatem interesują Cię takie książki, to warto zajrzeć na Skupszop.pl, gdzie kupisz je w bardzo dobrej cenie.

Wielki talent Henryka Sienkiewicza: Książki, które zapisały się w historii literatury
Jak zacząć czytać książki?
Jak wydać książkę w Empiku? To prostsze, niż myślisz!