Książki, które wciągają od pierwszej strony

Książki, które wciągają od pierwszej strony

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zacząć czytać książkę i nie móc się od niej oderwać? Pewnie tak. Niektóre powieści mają w sobie coś, co sprawia, że chcemy poznać dalszy ciąg historii i nie możemy doczekać się zakończenia. Co decyduje o tym, że książka nas wciąga? Jakie są cechy takich powieści? Oto kilka z nich:

Zaciekawiający początek

Pierwsze zdania, akapity, strony książki mają ogromne znaczenie dla tego, czy będziemy chcieli ją czytać dalej. Dobrze napisany początek powinien zaciekawić czytelnika, wprowadzić go w świat przedstawiony, zaprezentować bohaterów i zasygnalizować główny konflikt lub problem. Nie musi być to od razu wielka akcja lub dramatyczna sytuacja, ważne jest, żeby początek był ciekawy i oryginalny.

Przykładem książki, która ma znakomity początek, jest “Zabić drozda” Harper Lee. Autorka wprowadza czytelnika w atmosferę małego miasteczka w Alabamie w latach 30. XX wieku i przedstawia głównych bohaterów: ośmioletnią Scout, jej starszego brata Jema i ich ojca Atticusa Fincha, prawnika i obrońcę praw człowieka. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się o tajemniczym sąsiedzie Boo Radleyu, który nigdy nie wychodzi z domu i budzi ciekawość dzieci.

Wciągająca fabuła

Fabuła to to, co dzieje się w książce. To ciąg zdarzeń, które prowadzą do rozwiązania konfliktu lub problemu. Wciągająca fabuła powinna być dynamiczna, zaskakująca i logiczna. Nie może być nudna, przewidywalna lub pełna luk i sprzeczności. Dobrze jest, jeśli fabuła ma zwroty akcji, napięcie i emocje.

Przykładem książki, która ma wciągającą fabułę, jest “Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. To thriller psychologiczny o Rachel Watson, która codziennie dojeżdża pociągiem do Londynu i obserwuje przez okno domy przy torach. Pewnego dnia widzi coś szokującego i postanawia zgłosić to policji. Tym samym zostaje wplątana w zagadkę zaginięcia pewnej kobiety.

Interesujący narrator

Narrator to ten, kto opowiada historię. Może być to jeden z bohaterów lub osoba stojąca poza światem przedstawionym. Narrator ma wpływ na to, jak postrzegamy książkę i jak się z nią identyfikujemy. Interesujący narrator powinien być wiarygodny, autentyczny i zaangażowany. Nie może być nudny, niewiarygodny lub irytujący.

Przykładem książki, która ma interesującego narratora, jest “Złodziejka książek” Markusa Zusaka. To opowieść o Liesel Meminger, dziewczynce żyjącej w Niemczech podczas II wojny światowej, która kradnie książki i dzieli się nimi z innymi ludźmi. Narratorem tej historii jest Śmierć, która opisuje swoją pracę i swoje spostrzeżenia na temat ludzi.

Oryginalny styl

Styl to sposób, w jaki autor pisze. Dotyczy to wyboru słów, zdań, akapitów, dialogów, metafor, symboli i innych środków językowych. Oryginalny styl powinien być charakterystyczny, wyrazisty i dopasowany do tematu i gatunku książki. Nie może być banalny, sztampowy lub nieadekwatny.

Przykładem książki, która ma oryginalny styl, jest “Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. To baśń filozoficzna o chłopcu, który podróżuje po różnych planetach i spotyka różne postacie. Autor pisze prostym i poetyckim językiem, pełnym metafor i aluzji. Używa też ilustracji, które podkreślają sens i urok opowieści.

 

Poznaj najlepsze kryminały, które trzeba przeczytać!
Jak zacząć czytać szybciej?
Jak wgrać książki w Kindle?