Wakacje za granicą – gdzie można przeżyć szok kulturowy?

Wakacje za granicą – gdzie można przeżyć szok kulturowy?

Wyjazd do innego kraju wiąże się z dużymi przygotowaniami. Trzeba bowiem dopilnować wielu szczegółów, sprawdzić dostępne atrakcje, a także się spakować. Nie można jednak zapominać, że w innych państwach panuje nieco odmienna kultura. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić gafy?

Egzotyczne wakacje w Turcji

Jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnego wypoczynku od lat niezmiennie pozostaje Turcja. Wynika to z tego, iż ceny takich wypraw są stosunkowo niewielkie w porównaniu do innych krajów. Tureckie hotele mają najczęściej bardzo wysoki standard, a także wyjątkowo dbają o wyżywienie i zadowolenie swoich gości. Państwo to potrafi jednak wywołać prawdziwy szok kulturowy, zwłaszcza jeżeli zostało wybrane na pierwszy tego typu wyjazd.

Przede wszystkim Turcy uwielbiają się targować. Jeżeli więc umiejętnie się z nimi negocjuje, można uzyskać naprawdę niesamowite zniżki. W tym celu warto udać się na bazar albo targ. Może to jednak być uciążliwe dla turystów, którzy są dosyć nieśmiali. Warto się jednak przełamać, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co ciekawe, nie trzeba znać angielskiego na zaawansowanym poziomie. Mieszkańcy Turcji są bardzo otwarci i charyzmatyczni, więc można się z nimi dogadać co do ceny na migi lub używając kalkulatora.

Turcy to w 99% muzułmanie, dlatego tamtejsze kobiety ubierają tradycyjne, zakrywające ciało i włosy ubrania. Wyjątkowo ortodoksyjne panie zostawiają jedynie otwory na oczy. Trzeba się przygotować na taki widok, ponieważ potrafi niekiedy zszokować, zwłaszcza w upalne dni. Turystki zakładają znacznie bardziej skąpe stroje, dlatego często mogą padać ofiarami niechcianego flirtu – z tego powodu najlepiej poruszać się po ulicach w towarzystwie partnera.

Wakacyjny wyjazd do Grecji

Grecja również cieszy się ogromną popularnością jako kraj, do którego warto pojechać na wakacje. Jest jednak nieco droższa niż Turcja, co oczywiście nie oznacza, że nie da się znaleźć atrakcyjnej cenowo okazji. To państwo europejskie, więc szok kulturowy będzie o wiele mniejszy. Istnieją jednak aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę jeszcze przed wyjazdem.

Przede wszystkim mniej więcej w godzinach 14:30-17:30 trwa sjesta. Większość sklepów zostaje wtedy zamknięta, dlatego trzeba zaplanować sobie zakupy o innej porze. Nie wszyscy tego przestrzegają, aczkolwiek ta tendencja jest najmocniej dostrzegalna zwłaszcza na wyspach.

Ponadto Grecy mają dosyć luźne podejście do pojawiania się na czas. Jeżeli jeździ się komunikacją miejską, trzeba liczyć się z tym, że niekoniecznie będzie ona kursować zgodnie z dostępnym na przystanku rozkładem. Warto więc nie planować sobie zbyt wielu atrakcji na jeden dzień. Gdy wybiera się jako środek transportu auto, należy zdawać sobie sprawę z tego, że greckie ulice potrafią być bardzo wąskie i trudne do poruszania się dla mało doświadczonych kierowców.

Jak powinno wyglądać planowanie kampanii SMS?
Odkryj potęgę przetwornic solarnych – energetyczne innowacje
Zakupy polskich produktów zagranicą