RN
TwitterFacebook

Łomża: MPK od 50 lat wozi mieszkańców miasta i okolic [FOTO]

W 1969 roku na ulice miasta wyjechały cztery autosany. Obsługiwały dwie linie. Bilet kosztował złotówkę. Pięćdziesiąt lat później MPK dysponuje 41 pojazdami, które codziennie wożą setki mieszkańców Łomży. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji swoje 50 lat skończyła równo 15 lipca, jednak dopiero dzisiaj (3.10.) rozpoczęły się oficjalne obchody. Z tej okazji w Kinie Millenium odbyła się uroczysta gala podczas, której nie tylko wspominano, jak zmieniła się komunikacja w Łomży, ale też wręczono tytuły dla przyjaciół, medali za wieloletnią pracę dla komunikacji miejskiej i długoletnią służbę dla pracowników. W sumie doceniono blisko 40 osób.

Czuję się doceniona. W MPK przepracowała 35 lat i jest to dla mnie wiele wspomnień, zarówno z tym zakładem, jak i z ludźmi. To właśnie w pracy poznałam swojego męża, z którym jestem od 30 latmówiła ze wzruszeniem w głosie Hanna Kossakowska, która pracuje w dziale kadr. Dodaje, że ona te wszystkie zmiany i kroki milowe, które przeszło MPK ma w pamięci. – To wszystko jest nie do poznania. 

A zmian będzie więcej, bo miasto rozpoczęło proces przekształcenia MPK z zakładu budżetowego w spółkę miejską.

Zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą do przekształcenia powinno dojść z początkiem przyszłego roku. W tej prawnicy opracowują koncepcję i myślę, że jest to kwestia tygodni, żebyśmy mogli poinformować i przedłożyć odpowiednie dokumenty radziemówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. Włodarz zdradził też, że w najbliższym czasie zarząd województwa podlaskiego powinien podjąć decyzję w sprawie przyznania dofinansowania do zakupu 10 nowych autobusów (głównie na gaz, chociaż dwa z nich mają być elektryczne). W planach jest też wymiana przystanków autobusowych.

Przy okazji obchodów 50-lecia łomżyńskiej komunikacji odbędzie się posiedzenie Gospodarczej Izby Komunikacji Miejskiej. Oprócz prezentacji działań promujących transport zbiorowy istotnym elementem spotkania będą warsztaty z udziałem młodzieży szkolnej i dyskusja dotycząca przyszłości komunikacji miejskiej w wersji bezpłatnej, z uwzględnieniem takich korzyści jak: mniej samochodów osobowych na ulicach miasta, co może mieć ogromne znaczenie, szczególnie w tak zwanych godzinach szczytu komunikacyjnego; mniej samochodów na ulicach, to mniej spalin w powietrzu; wreszcie mniej samochodów na ulicach to więcej miejsc parkingowych szczególnie w centrum miasta – a wszystko można spiąć klamrą pod hasłem zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicach Łomży.

pg/reh

2 kommentarze

  1. Marcin Odpowiedz

    To były uroczystości MPK czy wybory miss nastolatek bo z tych zdjęć i opisu nie rozumiem

    1. Sugestia Odpowiedz

      Proponuję przeczytać artykuł obejrzeć zdjęcia i ewentualnie jeszcze raz przeczytać artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × four =