RN
TwitterFacebook

Warszawa: Żołnierze Wyklęci po latach zaznali spokoju [FOTO]

22 bohaterów narodowych, którzy odzyskali symboliczną tożsamość dzięki Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, spoczęło 22 września w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Wśród nich byli związani z ziemią wyszkowską i ostrołęcką por. Czesław Kania, ps. „Nałęcz”, Ignacy Długołęcki, ps. „Jerzy” i Jan Kmiołek, ps. „Wir”.

Stoimy na miejscu świętym, na Łączce. To tu chciano zasypać i zadeptać niepodległą Polskę. Dziś spełniamy chrześcijański obowiązek pochówku wobec pokolenia, które umarło, abyśmy byli wolnipowiedział do zebranych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach Wojskowych Jarosław Szarek, prezes IPN. To właśnie tutaj, pochowano 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, których władza komunistyczna zamordowała w mokotowskim więzieniu. Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego. 

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012–2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku.

Po przejęciu władzy przez komunistów w powojennej Polsce, przy wsparciu wojsk sowieckich, władza ludowa rozpoczęła budowanie aparatu represji, którego celem było utrzymanie rządów, a także likwidacja politycznej i zbrojnej opozycji. Sprawnej eliminacji domniemanych i rzeczywistych wrogów systemu miało służyć także opresyjne prawo, które przewidywało karę śmierci w kilkudziesięciu przypadkach. Nierzadko stanowiło ono nie tyle wyznacznik norm życia społecznego, ile  instrument, przy pomocy którego likwidowano przeciwników systemu. W latach 1946–54 zapadło w Polsce kilka tysięcy wyroków śmierci, z których większość wykonano. Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie sięga ok. 50 tys. osób. Cechą charakterystyczną dokonywanych mordów było ukrywanie ciał ofiar w nieznanych miejscach przez lata miejscach.

IPN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *